Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Czym są probiotyki i kiedy należy je stosować?
Czym są probiotyki i kiedy należy je stosować?

Probiotyki są prawdziwym sprzymierzeńcem zdrowia i od lat zdobywają coraz większe uznanie. Są określane jako dobre bakterie i pozytywnie wpływają na odbudowę mikroflory jelit, a także produkcję witamin w organizmie. Ich szerokie działanie sprawia, że w aptekach można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju probiotyków, których wybór może przysporzyć niektórym osobom trudności. Warto poznać ich właściwości i wiedzieć, jak wpływają na nasz organizm.

Czym są probiotyki?

Mówi się, że odporność pochodzi od jelit, a dobra kondycja układu pokarmowego ma ogromny wpływ na pracę całego organizmu. Jest to jak najbardziej zgodne z prawdą i nie bez powodu probiotyki są rekomendowane przez specjalistów. To żywe kultury bakterii oraz drożdży, a ich celem jest odbudowa przewodu pokarmowego. Najczęściej spotykanymi probiotykami są bakterie kwasy mlekowego, których właściwości są znane i cenione od wieków. Mówi się, że regularne picie mleka, jogurtów czy kefiru pozwala na odbudowę wspomnianego układu. 

Probiotyki są najczęściej rekomendowane w trakcie kuracji antybiotykowej, która ma silne działanie podrażniające śluzówkę żołądka oraz spory wpływ na wątrobę. Aby zmniejszyć negatywne skutki tych leków, powinno się stosować probiotyki równocześnie z antybiotykami oraz po zakończonym leczeniu. Warto przy tym pamiętać, że występują różne szczepy bakteryjne, a wspomniane pałeczki mlekowe to jedynie przykład jednego z nich. Każdy szczep ma inne zastosowanie oraz wykazuje się różnorodnymi właściwościami.

Jakie działanie wykazują probiotyki?

Probiotyki mają bardzo szerokie działanie i spory wpływ na przewód pokarmowy, dlatego nie należy zwlekać z ich przyjmowaniem, gdy mamy rekomendację ze strony lekarza. Przede wszystkim zapobiegają one powstawaniu zakażeń jelitowych. Szczepy bakterii produkują w ciele kwasy organiczne, bakteriocyny i nadtlenek wodoru hamujące wzrost patogenów. Tym samym wyrównują one poziom pH w żołądku. Jednak na tym nie koniec ich właściwości. Dodatkowo pomagają w syntezie przeciwciał, co pozwala szybko i skutecznie zwalczyć drobnoustroje.

Dzięki takiemu działaniu probiotyki są rekomendowane nie tylko w trakcie leczenia antybiotykami, ale także przy zakażeniach wirusowych i w trakcie biegunki. Mogą być stosowane nawet w przypadku niemowląt i nieco większych dzieci w przypadku zarażenia rotawirusami. Warto wiedzieć, że probiotyki łagodzą objawy występujących nietolerancji pokarmowych. Powinny być przyjmowane przez osoby, które są alergikami na laktozę.

Probiotyki - dla kogo są wskazane?

Szerokie działanie probiotyków sprawia, że wiele osób je włącza do codziennej diety, aby zapewnić sobie lepsze samopoczucie oraz poprawić jakość życia i funkcjonowania. Nie da się ukryć, że problemy związane z układem pokarmowym znacznie nas osłabiają, dlatego probiotyki okazują się doskonałym środkiem łagodzącym i pomocnym. 

Lekarze rekomendują przyjmowanie probiotyków w różnych przypadkach. To skuteczny środek w trakcie zmagania się z biegunką (w tym również biegunką dotykającą podróżnych), zespołem jelita nadwrażliwego, chorobą Leśniowskiego-Crohna, hipercholesterolemią, zakażeniem bakterią H. pylori. Probiotyki powinno się stosować również w przypadki infekcji dróg moczowych, intymnych i górnych dróg oddechowych, a nawet przy atopowym zapaleniu skóry.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl